Villa Costa

Villa Costa

włosko-polska rezydencja w okolicach Lukki, w Toskanii

Villa Costa, Toskania

Nasze kwatery
Cennik
Sprawdź wolne terminy
Gdzie jesteśmy
Co warto zwiedzić
Lukka
Marlia i wille
Cinque Terre
Plaże
Garfagnana
Winnice
Restauracje
Informacje praktyczne

Domy przyjaciół

Kontakt
Księga gości
Byli u nas

Home

Dorota Stalińska: Sprawa prosta, jeśli Toskania, to Villa Costa !

Co warto zwiedzić

    Łatwiej by było napisać, czego w Toskanii nie warto zwiedzać...
    Najbliżej leżą tak atrakcyjne miejsca, jak Lukka, Marlia i Cinque Terre, ale nie można pominąć Florencji (ok. 70 km), stolicy regionu, wspaniałego miasta sztuki, kolebki renesansu, związanej z takimi artystami,
Florencja
Florencja
  jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Masaccio, Fra Angelico, Dante Alighieri, słynącej z Galerii Uffizi - jednego z najbogatszych w zbiory muzeów Europy, Piazza della Signoria, gdzie spalono Savonarolę, bajecznie kolorowej katedry Santa Maria del Fiore z niewiarygodną kopułą projektu Brunelleschiego.
    Kolejne miasto to Piza (ok. 30 km) i jej Plac Cudów, Campo dei Miracoli z Krzywą Wieżą, którą kolejni inżynierowie próbują ocalić od upadku, z Campo Santo, monumentalnym cmentarzem, do którego budowy przywieziono w średniowieczu ziemię z Jerozolimy, lekko przekrzywionym, ogromnym baptysterium i piękną katedrą.
    Kilkanaście kilometrów od naszej posiadłości leży Montecatini, słynne uzdrowisko z elegancką, XIX-wieczną zabudową, gdzie można skorzystać z ożywczych mocy tutejszych wód.
    Z dziećmi obowiązkowo trzeba odwiedzić Collodi - miasteczko z parkiem Pinocchia, atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Polecamy też położony nieco dalej park zabaw dla dzieci www.cavallinomatto.it w Marina di Castagneto Carducci.
    Polecamy jednodniową wycieczkę do Sieny, miasta,
Siena
Siena
które zachowało charakter w pełni średniowieczny. Tu odbywa się słynne Palio, czyli wyścig konny po placu Il Campo, ponoć najpiękniejszym placu miejskim na świecie. Warto wspiąć się na Torre del Mangia - Wieżę Obżartucha albo Facciatone - fragment nigdy niedokończonej katedry, świadectwa dawnej siły i dumy miasta.
    Warto też wpaść do Vinci, wioski, gdzie urodził największy geniusz renesansu i chyba nie tylko renesansu, autor najsłynniejszego obrazu świata, Mony Lisy, Leonardo da Vinci.
    Niedaleko od nas leży Carrara,
Pietrasanta
Pietrasanta
kojarząca się oczywiście z Michałem Aniołem, bo z tutejszych kamieniołomów, nadal czynnych, pochodziły marmury, w których ten wielki artysta rzeźbił. Po drodze do Carrary warto wstąpić do Pietrasanty, by w kościele della Misericordia obejrzeć dziwaczne freski kolumbijskiego artysty Fernando Botero, romańską katedrę, niezwykłe, kręte schody w dzwonnicy albo zajrzeć do jednej z wielu galerii sztuki, jako że Pietrasantę artyści współcześni upodobali sobie szczególnie.
    Długie, złote piaszczyste plaże Riwiery Toskańskiej leżą tylko 25 km od Villa Costa.
Marina di Vecchiano
Marina di Vecchiano
Czeka na Was malowniczo położone Forte dei Marmi oraz Viareggio - kurort w dawnym stylu oferujący eleganckie butiki, wykwintne restauracje rybne, wyśmienite bary i popularne dyskoteki. Już pod koniec sierpnia plaże zaczynają pustoszeć, zaczyna się raj dla tych, którzy lubią słońce a nie lubią tłumów. Pogoda do plażowania utrzymuje się aż do października. Polecamy szerokie piaszczyste plaże w Marina di Vecchiano. Plaże są bezpłatne, ale zorganizowane, czyli wyposażone w bary, toalety, kioski, niedrogie parasole i leżaki do wynajęcia oraz wygodne parkingi (3 euro za pół dnia). Bardziej luksusowe kąpielisko to na przykład www.bagnoarizona.it we Viareggio, plaża platna: 30 - 40 euro na dzień za parasol dla 4 osób. Na plaży eleganckie wyposażenie, jacuzzi, basen, boisko do siatkówki oraz restauracja.