Villa Costa

Villa Costa

włosko-polska rezydencja w okolicach Lukki, w Toskanii

Villa Costa, Toskania

Nasze kwatery
Cennik
Sprawdź wolne terminy
Gdzie jesteśmy
Co warto zwiedzić
Lukka
Marlia i wille
Cinque Terre
Plaże
Garfagnana
Winnice
Lucca
Restauracje
Informacje praktyczne

Domy przyjaciół

Kontakt
Księga gości
Byli u nas

Home

Dorota Stalińska: Sprawa prosta, jeśli Toskania, to Villa Costa !

Marlia i wille

    Zielone, łagodne wzgórza na północ od Lukki upodobali sobie niegdyś kupcy lukkańscy, którzy, bogacąc się na handlu jedwabiem, od XIV wieku zaczęli budować tu wspaniałe letnie rezydencje. Dziś naliczyć można ponad 300 owych ville lucchesi, z których największe i najpiękniejsze nazwać trzeba raczej pałacami. Właśnie w okolicach Marlii położone są te najciekawsze architektonicznie, z fantastycznymi ogrodami pełnymi fontann, stawów i elegancko przystrzyżonych krzewów, tworząc specyficzny willowy szlak aż do miejscowości Camigliano. Co ciekawe, historia dwóch z nich jest w pewien sposób związana z Polską. (zobacz mapkę)
Zielony teatr     Renesansowa Villa Oliva, zaprojektowana przez najsłynniejszego architekta Lukki, Mattea Civitalego, wyróżnia się piękną loggią oraz doskonale utrzymanymi ogrodami, które można zwiedzać. W XIX wieku przez pewien czas właścicielem willi był Karol (Carlo) Poniatowski, syn Stanisława Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Carlo został pochowany w kaplicy na terenie posiadłości.
    Tuż obok leży Villa Grabau, przykład architektury XVI-wiecznej, udostępniona do zwiedzania także wewnątrz. Ściany pokoi pokrywają freski a w ogrodach zachwycają drzewka cytrynowe, pomarańczarnia i wiele egzotycznych roślin.
Villa Reale     Najsłynniejsza i najbardziej okazała jest rezydencja Villa Reale, wybudowana w XVII wieku przez rodzinę Orsettich. Byli to kupcy jedwabni pochodzący z Marlii, którzy własną pracą doszli do wielkiego majątku. Jeden z braci Orsetti, Guglielmo, wyjechał w młodości do Krakowa, gdzie założył świetnie prosperujący skład tkanin a następnie zbudował całą sieć handlową na terenie Polski i Litwy. Bracia Orsetti kupili w 1651 roku posiadłość w Marlii i stworzyli tu wspaniały park oraz wybudowali tak zwany Pałacyk z Zegarem, przepiękną dwupiętrową budowlę z loggią i zegarem właśnie. W XIX wieku Villa Reale przeszła w ręce siostry Napoleona, Elizy Baciocchi, która rządziła całą Lukką, później jej losy układały się różnie. W 1923 podupadłą rezydencję kupili i odrestaurowali hrabiowie Pecci-Blunt, w rękach których Villa Reale pozostaje do dziś. Najciekawsze w ogrodach Reale są teatr stworzony z równo przyciętych krzewów oraz teatr wodny z mieniącymi się w słońcu kaskadami.
Villa Torrigiani     Villa Torrigiani, z zachwycająca fasadą, została wybudowana w XVI wieku przez potężną rodzinę Buonvisi. Naznaczona zabójstwem jednego z członków rodziny, po bankructwie rodu została w XVII wieku sprzedana markizowi Santini, który ją przebudował oraz stworzył cudowny, wielopoziomowy ogród zwany Teatrem Flory.
    Pierwotny budynek Villa Mansi w Segromigno in Monte powstał w XVI wieku, w kolejnych stuleciach był kilkakrotnie przebudowywany. Najwspanialej willa prezentowała się w wieku XVII, kiedy zakupiła ją arystokratyczna rodzina Mansi. Założono wówczas niezwykłe ogrody z grotami i rzeźbami, po których obecnie pozostały niestety zaledwie fragmenty.